#godelpoleca #muzyka #citypop…

#godelpoleca #muzyka #citypop #synthpop

#dekadawmuzyce – podsumowanie ostatnich 10 lat w muzyce.

Piosenki.

#14
Tentenko (テンテンコ) – Good bye, Good girl (PellyCollo remix)

Gatunki: synth pop, synth funk, city pop, #muzycznyszpitalpsychiatryczny
RIYL: Especia, Tasturo Yamashita, Taeko Ohnuki, Toki o kakeru shōjo, ubrania FILA®, kupować ryż na zapas

dopiero drugi raz od momentu rozpoczęcia rankingu, ponownie zahaczam o terytoria city-popowego „revivalu”.
revival wzięty w cudzysłów, bo ciężko uznać go za taki pełnoprawny, wiążący się ze wskrzeszaniem mody i bezpośrednim odtwarzaniem gatunkowych norm dla szerszego grona, tych mniej uświadomionych odbiorców. to bardziej odkopanie i przeczesywanie pewnej konwencji, mocno zespolonej z konkretnymi ramami czasowymi i ściśle wynikającą z ówczesnych przemian społeczno-kulturowych w Japonii. czyli w gruncie rzeczy ciekawostka, która przez uległość względem wektora czasu, całkowicie utraciła swój ideologiczny ładunek, zostawiając puste miejsce, na ponowne zagospodarowanie w przyszłości.

kolejny zwrot akcji – odrodzenie city-popu to głównie fanaberia hipsterskiego światka, która w dalekosiężnej perspektywie dała fundament dla vapor-wave’u i wszystkich przyległych księstw, w których panują pixelowo-E S T E T Y C Z N E monarchie. więc patrząc z dalszej perspektywy, pośredniego wpływu wypatrywałbym u każdego kto w jakiś sposób ewokuje wybrane cechy kojarzone z tą specyficzną formą (pod postacią sampli, cytatów, ubioru, wizualzacji etc…).
także formalnie i trzeźwo patrząc, jedyne co zawdzięczamy i za co możemy ewentualnie podziękować, to poszerzenie puli muzyki, którą nie wstyd się publicznie jarać, i z której niezalowi twórcy (ale tez bardziej kumaci około-mainstreamowcy) mogą kraść inspiracje.
oraz oczywiście nie możemy zapomnieć o nawiedzaniu w samym środku nocy, naszych zakładek Proponowane, całą plejadą youtuberecommendationcore’u z Plastic Love na czele.

aha a co z dzisiejszym kawałkiem – a właściwie remixem?
dla niektórych pewnie zbyt przerażający w nachalności środków, ciężki do przełknięcia przez toporność pozbawionych cieniowania i odpowiedniego oświetlenia MIDI modulacji, i terroryzujących hipermelodyjnnością nutkowych-euforii śmigających po VHSowej taśmie. polecam dla porównania ogarnąć jak brzmi oryginał, żeby zrozumieć, że PellyCollo dokonał tutaj całkowitego przegrupowania wyjściowej tkanki, składając tego swojego androida praktycznie od nowa. ożywiając dziecięcą energią i śmiałością, refleksyjny charakter tekstu i wokalu Tentenko (テンテンコ), programując jej rolę w ograniczającym, ale bardziej pogodnym rytmie.
ja oczywiście kocham, ubóstwiam, ruszam biodrem… już od pierwszego wrzucenia monety do automatu i wciśnięcia PLAY.
dumnie mówiąc- twoi ludzie grają DEKONSTRAKTED w CLUBIE, moi ludzie robią REKONSTRUKCJE w POPIE.
i chyba tak bym spuentował te (p)optymistyczną, cyberpunkową wizję city-popu, wytarganą z akihabarskiego sklepiku ze śmiesznymi rzeczami, regionalnymi słodyczami i przenośnymi konsolami, do których nie produkują już baterii.