#muzyka #pinkfloyd #70s…

#muzyka #pinkfloyd #70s #klasykmuzyczny #ciekawostkimuzyczne #lifelikejukebox
23 listopada 1979 r. zespół Pink Floyd wydał singiel z piosenką „Another Brick in the Wall (Part 2)” promujący wydany w tym samym roku album studyjny „The Wall”.
Rogera Watersa, autora słów i muzyki, do napisania piosenki zainspirowała opowieść perkusisty zespołu Nicka Masona, który wspomniał, jak kiedyś jako uczeń oberwał od nauczyciela w głowę gąbką do tablicy podklejoną kawałkiem drewna. Na protest jednego z kolegów, że Mason ma dziś urodziny, nauczyciel miał odpowiedzieć „no to ma swój prezent”.
Taneczny rytm w „Another Brick in the Wall (Part 2)” jest pomysłem producenta Boba Ezrina, który namawiał muzyków do zapoznania się z trendami ówczesnej muzyki dyskotekowej i próbę przeniesienia ich do tego utworu, chciał bowiem nadać niektórym utworom z „The Wall” bardziej komercyjnego charakteru. To także Ezrin samodzielnie poszerzył – wbrew opinii Watersa i Gilmoura – utwór o drugą zwrotkę, aby w ten sposób wydłużyć go, do „przepisowego” czasu radiowego hitu. On także wymyślił dodanie chóralnej partii śpiewanej przez dzieci. Odpowiednią grupę zebrał realizator w studiu Britannia Row – Nick Griffiths. Byli to uczniowie jednej z klas z Islington Green School, gdzie Griffithsowi udało się namówić do pomysłu nauczyciela muzyki Alana Renshawa. W zamian szkoła zyskała możliwość nieodpłatnego korzystania ze studia Britannia Row. Wydany na singlu utwór stał największym przebojem w karierze Pink Floyd.
(źródła: http://www.polskieradio.pl/6/1020/Artykul/356923,Antyszkolny-hymn-Pink-Floyd , http://rockers.com.pl/rockopedia/plyta/ciekawostki/401.html )
Pink Floyd – „Another Brick in the Wall (Part 2)”