#muzyka #rock #u2 #80s…

#muzyka #rock #u2 #80s #klasykmuzyczny #ciekawostkimuzyczne #irlandia #lifelikejukebox
1 października 1984 r. zespół U2 wydał swój czwarty album studyjny – „The Unforgettable Fire”.
Płyta ta była pierwszym wynikiem współpracy irlandzkiej grupy z producentami Brianem Eno i Danielem Lanois oraz początkiem fascynacji U2 Stanami Zjednoczonymi, która znacząco wpłynęła również na dwa następne albumy zespołu.
Nazwa płyty pochodzi od serii obrazów autorstwa ofiar ataków atomowych na na Hiroszimę i Nagasaki, które grupa zobaczyła w muzeum w Chicago, i które posiadało również wystawę na temat Martina Luthera Kinga. Znajdujący się na płycie utwór „Pride (In the Name of Love)”, opowiadający właśnie o Kingu, okazał się pierwszym przebojem U2 na światową skalę.
W utworze tytułowym zespół przesuwa brzmienie w stronę smyczków i klawiszy kosztem gitary Edge’a, który komentuje to tak: „W tym czasie w naszym obozie pojawiły się dwa konkurencyjne kierunki. Bono zafascynował się totalnie bluesem, Ameryką i mentalnie zmierzał w tę stronę. Ale w tym samym czasie jego serce było gdzie indziej. Wciąż pisał te zakręcone miłosne teksty. To był mój, bardziej europejski sposób istnienia. W końcu te dwa podejścia zaczęły się przenikać.”
„Bad” to utwór opowiadający o ofierze narkomanii. Zawiera odniesienie do dwóch rockowych klasyków – „Walk on the Wild Side” Lou Reeda i „Astral Weeks” Vana Morrisona. Szybko stał się najmocniejszym punktem koncertów U2, wykonywanym często w wydłużonej, hipnotyzującej wersji.
Album nagrywany był w Zamku Slane w hrabstwie Meath a wykończony w Windmill Lane Studios w Dublinie. Zamek uwidoczniony na okładce płyty to jednak nie Slane, lecz Moydrum, położony w miejscowości Athlone (hrabstwo Westmeath).
(źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/The_Unforgettable_Fire , https://www.polskieradio.pl/6/242/Artykul/298240,Bono-nie-chcial-nagrywac-najwiekszego-hitu-U2 )
U2 – „Pride (In the Name of Love)”

U2 – „The Unforgettable Fire”

U2 – „Bad”